Menşure Hanım

yine iki yüzlü kutlama günlerinden birinden merhaba blog.

telefonuma gelen indirimli alışveriş mesajları eşliğinde 8 mart kadınlar gününü idrak ediyoruz yurt sathında.

gülmesinler ne ayıptan, hamile göbeklerini saklasınlar ben utanıyorum vallahiye uzanan dangalakça haddimizi, ne yapıp ne yapmamamız gerektiğini söyleyenlerinden tut, her ay istatistiklerde artarak yer eden şiddet hikayelerinden çık,  bu topraklarda kadın sadece ve sadece işine gelen siyasetçinin, markanın, işverenin, kocanın, sevgilinin işine geldiğince kullandığı, işi bitince fıydırıp attığı hatta bazen öldürüp yaralayıp attığı bir şey. işine geldiğinde kadınım, canım, işine gelmediğinde kadınlığını bil sus otur hikayelerinin nesnesi.

şimdi buraya istatistikleri yığardım da bilekliğimi taktım uzunca aradan sonra yine ağrımaya başlayan bileğimi dinlendireyim diye mouse kullanmak pek zor.

öldürülüyor, yaralanıyorlar.

yok edilip kaybediliyorlar.

iş bulamıyorlar, iş bulmak için yaptıkları görüşmelerde hamile kalacak mısınız sorusuna maruz kalabiliyorlar, hamile iseler iş akitleri feshedilebiliyor, doğurup işe döndüklerinde en ufak performans kaybında bu durum önlerine mutttlaka konuyor, aynı işte daha az ücretle çalışıyorlar, çalıştıklarında güzel görünmeleri isteniyor, azıcık sinirliyseler aylık regl döngüleri üzerinden en pis şakalara maruz kalabiliyorlar. daha neler neler.

işe gelirken bahar gibi Mart sabahında dilime şu türkü dolandı .

elinde maşaaaa

gider ataşaaaa

kızlara paşaaa

menşure hanııım

bilirsiniz belki bu türküyü. oyalı, boyalı, bülbül dilli mehlenin gülü Menşure hanım’ın türküsü. hikayesini falan bilmiyorum. ama severim türküyü. kendi kendime mırıldanıp omuz titretip halay falan da çekerim arada türküyü söylerken. neyse sabah sabah neşeyle türküyü mırıldanıp halay çekemesem de minik ceylan sekmeleri ile işe yürürken türkü eşliğinde, dan diye aklıma adı dile düştü diye aile meclisince öldürülüp yakılarak, kuyulara atılarak, tekmelenip nehirlere atılarak, ölüsü parça parça edilip hayvan yesin diye ormana bırakılarak öldürülen küçücük kızlar, gelinler, kadınlar düşüverdi . sustum hemen menşure’yi ispiyonlayan ben olacakmışım gibi.

neyse işte. Sevgili Oğuz Demir, şahane işlerinden birini bizim için yapmış bugün . Kadınlar Gününde bize destek olmak için. bayıldım yine aklına, yüreğine, çizimine. Diğer işleri için kişisel sitesi şu , instagram sayfası da  şu  Oğuz Demir‘in

onun çizimiyle günümüze bir bakıp düşünelim istedim.

ve  tüm çiçekli böcekli reklamı mesajı silerken mantrayı tekrarlayıp dil çıkarmanızı öğütlüyorum bugün. azıcık içi soğuyor en azından insanın : KADIN KADINDIR ÇİÇEK BABANDIR.

8 mart

Reklamlar

Menşure Hanım” üzerine 2 düşünce

    • Oğuz’un diğer işleri gibi harika gerçekten. Gündem hakkında biz bıdır bıdır konuşurken o çiziveriyor hepimiz susup alkışlıyoruz sadece:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: